لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

آیا خوردن باقلا در دوران بارداری مضر است؟

....
آیا خوردن باقلا در دوران بارداری مضر است؟
تغذیه مناسب و مصرف مواد مغذی در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد. مادران در دوران حاملگی تنها به فکر سلامت خود نیستند بلکه حفظ سلامت رشد جنین نیز مهم می باشد. به همین دلیل، اعمال تغییرات مهم و ضروری در رژیم غذایی آنان ضرورت دارد. در این زمان باید مصرف غذاهای مفید و مغذی را افزایش داده و مواد مضر  که سلامت مادر و جنین را تهدید می کنند را از برنامه غذایی حذف نمود. اصول پایه رژیم های غذایی برای زنان باردار ثابت است (مصرف مقدار کافی میوه و سبزیجات، پروتین، غلات کامل و چربی های سالم).

 

لازم است خانم های باردار از مصرف برخی مواد غذایی که ریسک ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهند خودداری کنند. این بیماری ها موجب بارداری های پر ریسک (سقط جنین) یا تولد نوزاد نارس می شوند. سیستم ایمنی زنان باردار در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی ضعیف شده و در معرض ابتلا به عفونت های غذایی قرار می گیرند. به همین دلیل توجه به رژیم غذایی و نوع مواد غذایی در این زمان بسیار مهم است. در این مقاله سعی داریم به بررسی خواص باقلا و مصرف آن در دوران حاملگی بپردازیم. با ما همراه باشید.
باقلا منبع غنی پروتئین و انواع ویتامین بوده و مردم از زمان قدیم، در سراسر دنیا از آن به عنوان غذا و میان وعده مصرف کرده اند. ارزش غذایی 100 گرم باقلا به شرح زیر می باشد:
 
این مقدار باقلا شامل 88 کالری و 0.7 گرم چربی و فاقد کلسترول می باشد. این مقدار باقلا همچنین شامل 25 میلی گرم سدیم، 332 میلی گرم پتاسیم و 18 گرم کربوهیدرات می باشد. همانطور که گفته شد باقلا منبع خوب پروتئین و انواع ویتامین می باشد. در 100 گرم باقلا 8 گرم پروتئین، 6 گرم ویتامین A و C، 3 گرم کلسیم، 8 گرم آهن و منیزیوم و 5 گرم ویتامین B6 می باشد.  

 

با وجود اینکه باقلا منبع مواد مغذی به شمار می آید. بسیاری از پزشکان در دوران بارداری خوردن باقلا را منع می کنند. در واقع، گفته می شود بهتر است خانم های باردار برای مصرف کلیه مواد غذایی خانواده سویا با پزشک خود مشورت نمایند.
مصرف باقلا در این دوران می تواند مشکلاتی را برای مادر و کودک ایجاد کند. خانم های بارداری که به باقلا آلرژی دارند حتما از مصرف آن خودداری کنند. مصرف باقلا همچنین احتمال خونریزی را افزایش می دهد. این ماده غذایی می تواند مشکلاتی نظیر اسهال و یا یبوست نیز را به وجود آورد. در ضمن، از آن جایی که باقلا حاوی مقدار زیادی استروژن می باشد، تأثیر بدی بر روی جنین دختر گذاشته و ممکن است در آینده موجب بروز مشکلات تولید مثلی شود.

** اما در صورتی که با پزشک خود مشورت کرده اید، حتما باقلا را به خاطر داشتن مواد مفید برای سلامت بدن، در رژیم غذایی روزانه خود به صورت پخته شده یا کنسروی بگنجانید.

 

 
 
کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام