لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

اهمیت خوردن صبحانه برای دانش آموزان

....

آنچه مسلم است، تأثیر بسیار زیاد تغذیه در میزان قدرت یادگیری دانش آموزان و دانشچویان می باشد. متخصصان تغذیه حذف وعده صبحانه را با کاهش میزان یادگیری در طول روز مرتبط می دانند. این در حالی است که، این روزها بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان کمتر به وعده صبحانه اهمیت می دهند. بهتر است برای بالا بردن انرژی و توان مغزی، صبحانه را با مواد مغذی و مفید میل نمایید.

صبحانه خوردن به دلیل افزایش نسبی قند خون موجب بهبود عملکرد مغز در طول روز می شود. با مصرف درست صبحانه، مقدار مناسب کالری، ویتامین ها و املاح ا به بدن خود می رسانید که  در صورت حذف صبحانه قابل جایگزین در وعده های دیگر نخواهند بود. به همین دلیل متخصصان بر این باورند، حذف صبحانه در طولانی مدت اثرات سوء جسمی، رشدی و ذهنی را برای کودکان به دنبال خواهد داشت.

دانش آموزان و دانشجویان با میل کردن صبحانه در ساعات مناسب، سطح قند خون مناسبی خواهند داشت که همین مورد بر کاهش خستگی و افزایش قدرت یادگیری و تمرکز آنان در کلاس درس تأثیرگذار خواهد بود.

گفته می شود برای اینکه کودک دلبندتان به صرف صبحانه ترغیب شوند، صبح ها همگی دور سفره صبحانه جمع شوید تا کودکان نیز خوردن صبحانه و اهمیت آن را بیاموزند. همچنین بهتر است تا وعده صبحانه را غیر تکراری سرو کنید. برای مثال می توانید انواع غذاها مانند فرنی، حلیم، عدسی، نان و پنیر و گردو، تخم مرغ،انواع تست، انواع میوه، کره، مربا، عسل، خرما، شیر و ... را به نوبت برای هر روز سرو نمایید. همواره به کودکتان حق انتخاب بدهید و بگذارید خودش صبحانه مورد علاقه اش را انتخاب کند. از این رو، سعی کنید چند نوع غذا روی میز صبحانه باشد تا کودک براحتی حق انتخاب داشته باشد.

صبحانه به طور مشخص در موارد زیر برای کودکان مفید واقع می شود:

1- کاهش مشکلات رفتاری:

تحقبقات نشان می دهد، مصرف کودکانی که هر روی پیش از ورود به مدرسه صلحانه میل می کنند به میزان بیشتری با کودکان دیگر کنار آمده و مشکلات رفتاری در این کودکان کمتر دیده می شود.

2- جذب بیشتر مواد مغذی:

همانطور که پیش تر نیز بیان شد، صبحانه کامل سرشار از انواع مواد مغذی بوده که برای رشد کودک بسیار ضروری و مفید هستند. کودکانی که صبحانه می خورند دچار گرسنگی بیش از حد نشده و در نتیجه کمتر به خوردن مواد پر کالری و مضر روی می آورند. این کودکان کمتر دچار چاقی و اضافه وزن می شوند.

3- بهبود کیفیت تغذیه ای:

خوردن صبحانه پرخوری را کاهش داده و در بالا رفتن کیفیت تغذیه ای دانش آموزان مؤثر است.

4- بهبود عملکرد درسی:

تحقیقات متعددی نشان می دهند خوردن صبحانه موجب کسب نمرات بهتر درسی در طول روز می شود. به همین میزان نیز، خطاهای درسی کمتر شده و در نهایت قدرت یادگیری بیشتر می شود. صبحانه به دلیل تأمین انواع مواد مغذی از جمله انواع پروتئین، فیبر، کلسیم و گربوهیدرات، عملکرد شناختی دانش آموزان را به خصوص در سن های پایین افزایش می دهد. این دانش آموزان در مدرسه قدرت تمرکز و حل مساله بهتری داشته و نسبت به دانش آموزانی که صبحانه نمی خورند بسیار بهتر در درس ریاضی عمل می کنند.

تاثیر مصرف صبحانه روی بهبود عملکرد دانش آموزان در مدرسه با جنسیت کودکان ارتباط مستقیم دارد به طوری که تحقیقات اثبات کرده دخترها در مقایسه با پسرها بعد از خوردن ترکیب پروتئین ها و کربوهیدرات ها به جای کربوهیدرات تنها، عملکرد مغزی بهتری از خود نشان می دهند.

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام