لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

بهترین رب گوجه فرنگی و خواص آن

....

بهترین رب گوجه فرنگی و خواص آن

رب گوجه فرنگی علاوه بر خوش طعم بودن، خواص فراوانی دارد. ارزش غذایی این محصول مشابه گوجه فرنگی بوده و سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. تنها یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی منبع خوبی از انواع آنتی اکسیدان بوده و دارای 3 تا 6 درصد ارزش روزانه توصیه شده از آهن، پتاسیم و ویتامین های B است. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد بهترین خواص این محصول مفید و خوشمزه بدانید.

 

 

 

 

 

 

 

1- مواد مغذی

1 قاشق غذاخوری رب گوجه تنها 13 کالری داشته و فاقد چربی می باشد. در نتیجه، موجب افزایش وزن نمی شود. این فرآورده به میزان زیادی حاوی ویتامین A بوده که برای سلامت چشم و قوه بینایی، تولید مثل و رشد جنین مهم و ضروری می باشد. رب گوجه فرنگی همچنین، حاوی 3.5 میلی گرم ویتامین C می باشد. اگر چه مقدار آن کمتر از مقدار موجود در گوجه فرنگی تازه می باشد، اما همین مقدار نیز موجب تقویت سیستم ایمنی و تسریع التیام بافت ها می شود. رب همچنین، بهترین منبع برای ویتامین K و ویتامین های B می باشد. 1 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی همچنین شامل 5 میلی گرم آهن و 162 میلی گرم پتاسیم می باشد که این مقادیر آهن و پتاسیم کمک به عملکرد بهتر سلول های خونی و تنظیم مقادیر مایع و مواد بدنی موجود در بدن می کند.

2- آنتی اکسیدان ها

فرایند تولید رب گوجه موجب به وجود آمدن برخی آنتی اکسیدان ها در این محصول می شود. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که موجب از بین بردن رادیکال های آزاد مرتبط با برخی بیماری ها،  پیر شدن و سالخوردگی می شود. لیکوپن که یکی از آنتی اکسیدان های موجود در این محصول می باشد، ریسک ابتلا به سرطان پروستات را به میزان زیادی کاهش می دهد. این آنتی اکسیدان که از خانواده ویتامین A می باشد، خطر سکته و ایست قلبی را به میزان زیادی کاهش می دهد.

3- آفتاب سوختگی

مصرف رب گوجه فرنگی به میزان زیادی از پوست در برابر اشعه فرابنفش محافظت می کند. محققان لیکوپن موجود در رب گوجه را عامل مؤثری در این مورد می دانند. نتایج یک تحقیق در بریتانیا نشان می دهد مصرف 55 گرم رب گوجه فرنگی طی 12 هفته مقاومت پوست را در برابر اشعه های مضر خورشیدی بالا می برد.

4- فیبر

یکی از مواد مفید موجود در رب گوجه فرنگی فیبر بوده که مصرف حدود 1 گرم از آن به صورت روزانه توصیه می شود. هرچند فیبرها هضم نمی شوند اما خواص بسیاری بر روی سلامتی دارند. فیبر موجود در رب گوجه موجب بهتر شدن فعالیت سیستم گوارش و کاهش میزان کلسترول و قند خون می شود. به طور کلی فیبر در کم شدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 مؤثر است.

5- خواص دیگر

بر اساس نتایج برخی تحقیقات، لیکوپن موجود در رب گوجه فرنگی ممکن است موجب بهبود علایم آسم شود. برخی تحقیقات نیز نشان داده اند، مواد موجود در این محصول طبیعی موجب پایین آمدن خطر ابتلا به دیابت، اختلالات بینایی، آب مروارید و بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهند.