لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

تأثیر تغذیه در پیشگیری از پوکی استخوان

....

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، پیشگیری از پوکی استخوان کار دشواری نیست. در واقع تغذیه مناسب می تواند در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان مؤثر باشد. باید دانست، عوال زیادی در سلامت استخوان ها نقش دارند که کنترل تمامشان کاری نشدنی است. اما محققان بیان می کنند با تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب می توان احتمال بروز پوکی استخوان را در میانسالی و پیری به کمترین میزان رساند.

تغذیه سالم به حفظ سلامت بدن و تقویت قوای ایمنی آن کمک بسیاری می کند. انواع رژیم های غذایی وجود دارند که برای حفظ سلامتی ما را تشویق به مصرف غذاهای مختلف می کنند. اما تحقیقات نشان می دهد، برای پیشگیری از پوکی استخوان نه تنها لازم است برخی مواد غذایی خاص را به رژیم خود اضافه کنید، بلکه باید محصولات غذایی خاصی را نیز به کل از رژیم غذاییتان حذف کنید. ما در این مقاله این غذاها را آورده ایم پس با ما همراه باشید.

1- نوشیدنی های گازدار نخورید.

اسید فسفریک موجود در بسیاری از نوشیدنی های گازدار و نوشابه ها موجب افزایش دفع کلسیم در ادرار می شود. متخصصان تغذیه بیان می کنند در صورتی که به صورت مداوم از این نوشیدنی ها استفاده می کنید، بیشتر از سایر افراد در معرض پوکی استخوان قرار دارید. در واقع، در صورت مصرف زیاد و مداوم این نوشیدنی های گازدار، حتی با استفاده مداوم لبنیات نیز احتمال بروز پوکی استخوان بسیار بالا است.

2- بادام را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

بادام در رساندن کلسیم به بدن نقش دارد. به عبارتی، در هر فنجان بادام حدود 378 میلی گرم کلسیم وجود دارد. به همین دلیل در مصرف بادام کوتاهی نکنید.

3- غذاهای شور را حذف کنید.

نمک یکی از موادی است که در تخریب بافت استخوان نقش دارد. در واقع، نمک زیاد غذاها تراکم بافت استخوان را کم می کند. بررسی های انجام شده نشان می دهد، مصرف نمک زیاد در زنان یائسه احتمال پوکی استخوان را بیشتر می کند. برای حفظ سلامتی بدن بهتر است در طول روز حدود 2300 میلی گرم سدیم مصرف کنید. این در حالی است که بیشتر ما در طول روز چیزی معادل 4000 میلی گرم سدیم را به بدن می رسانیم. جالب است بدانید، میزان مصرف نمک تنها بستگی به استفاده از نمکدان ندارد بلکه، انواع کنسرو، فست فود، گوشت های فراوری شده و ... میزان زیادی سدیم را به بدن شما می رساند.

4- شیر، پنیر و ماست را زیاد مصرف کنید.

همانطور که گفتیم، کلسیم یکی از مهمترین عناصر برای سلامت دندان، رشد و استحکام استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان است. لبنیات بر حفظ سلامت استخوان ها تأثیر مثبت دارند. به عبارتی، ویتامین D و کلسیم موجود در محصولات لبنی در سلامت بافت استخوان نقش دارد. متخصصان تغذیه اعلام می کنند، هر فرد بزرگسال زیر 50 سال در طول روز نیاز به 1000 میلی گرم کلسیم دارد. در هر لیوان شیر حدود ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم وجود دارد که شما می‌توانید با ترکیبی از شیر، پنیر و سبزیجات حاوی این ماده، نیاز روزانه بدنتان به کلسیم را تامین کنید.

ماست نیز سرشار از ویتامین D و کلسیم است. برای رساندن میزان بیشتری از این مواد می توانید از ماست های غنی شده استفاده کنید.

5- زیاد قهوه ننوشید.

نتایج برخی تحقیقات حاکی از این است که کافئین موجود در قهوه، استحکام استخوان ها را کم می کند. اگر شما سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان دارید، استخوان‌بندی‌تان ظریف است، اهل ورزش نیستید و بخاطر حساسیت‌های غذایی لبنیات نمی‌خورید، از مصرف بیش از اندازه قهوه خودداری کنید. چراکه در برخی از بررسی‌ها، ارتباطی میان زیاده روی در مصرف قهوه و شکستگی لگن در زنان مشاهده شده است.

6- تخم مرغ بخورید.

وجود تخم‌مرغ در سبد غذایی، نگرانی‌تان در مورد سلامت استخوان‌ها را تا اندازه‌ای برطرف می‌شود. محققان می‌گویند پیشگیری از پوکی استخوان با تغذیه در صورت مصرف پروتئین حیوانی آسان‌تر خواهد بود. به گفته آنها پروتئین موجود در تخم‌مرغ و ویتامین D که در زرده آن وجود دارد، به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام