لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

تغذیه سالم در دوران بارداری

....
اهمیت تغذیه سالم در بارداری
 
سبک زندگی و تغذیه سالم در تمام دوران زندگی امری مهم تلقی می شود. اما در دوران بارداری یا زمانی که قصد باردار شدن دارید رژیم غذایی سالم اهمیت بیشتری پیدا می کند.  آن چه خانم ها در دوران بارداری میل می کنند، به عنوان منبع اصلی تغذیه جنین به شمار می آید. بنابراین، کارشناسان توصیه می کنند که مادران در این دوران رژیم غذایی خود را بر پایه مواد مغذی برای رشد جنین تنظیم کنند. لازم نیست تا به دنبال رژیم های خاص غذایی باشید بلکه، مهم داشتن تغذیه سالم در دوران بارداری و جذب انواع مواد مغذی به صورت روزانه می باشد.
در حالت عادی می توان با رژیم غذایی مناسب انواع مواد مفید را دریافت کرد. اما به دلیل این که در زمان حاملگی میزان بیشتری کلسیم، فولیک اسید، آهن و پروتئین نیاز است، باید از مکمل های غذایی برای دریافت آن ها استفاده کرد. به همین دلیل در دوران بارداری توجه به تغذیه سالم اهمیت بسیاری دارد. در ادامه اهیمت چهار ماده مغذی فوق در زمان بارداری بیان شده است. با ما همراه باشید.

 

1- فولیک اسید
فولیک اسید، همچنین به عنوان فولات در غذاهایی که حاوی ویتامین B هستند شناخته می شود. این ویتامین برای جلوگیری از بروز آسیب های مغزی و نخاعی نوزاد در هنگام تولد ضروری می باشد. تأمین مقدار فولیک اسید لازم تنها از طریق رژیم غذایی کاری دشوار می باشد. به همین دلیل گفته می شود، خانم هایی که قصد بارداری دارند برای جلوگیری از آسیب های حین تولد حداقل به مدت یک ماه پیش از بارداری به صورت روزانه از مکمل های ویتامین که شامل 400 میکروگرم فولیک اسید هستند استفاده نمایند. اما در زمان بارداری پزشکان توصیه می کنند این مقدار تا 600 میکروگرم افزایش پیدا کند.
منابع غذایی حاوی فولیک اسید: سبزیجات برگ سبز، غلات غنی شده، انواع نان، ماکارونی، حبوبات، خانواده مرکبات.

 

2- کلسیم:
کلسیم برای تشکیل استخوان و دندان های نوزاد بسیار ضروری می باشد. اگر مادران در زمان حاملگی از مکمل های کلسیم تغذیه نکنند، کلسیم مورد نیاز جنین از بدن مادر گرفته می شود. بسیاری از لبنیات موجود در بازار غنی شده با ویتامین D هستند که با همکاری کلسیم سیستم استخوان بندی و دندان های کودک را توسعه می بخشد. تغذیه سالم و استفاده از مواد غذایی کلسیم دار بسیار اهمیت دارد تا جایی که گفته می شود خانم های باردار 19 سال به بالا روزانه به 1000 میلی گرم کلسیم نیاز دارند. این در حالی است که  مادران باردار 14 تا 18 سال روزانه به 1300 میلی گرم کلسیم نیاز دارند.
منابع غذایی حاوی کلسیم: شیر، ماست، پنیر، آبمیوه ها و غذاهای غنی شده با کلسیم، ساردین یا سالمون با استخوان و برخی از گیاهان برگ سبز مانند کلم پیچ و کلم چینی.

 

3- آهن:
زنان باردار روزانه 27 گرم آهن نیاز دارند. این مقدار در ماه های آخر بارداری به دو برابر می رسد. در این دوران مواد معدنی بیشتری مورد نیاز بدن هست تا اکسیژن مورد نیاز بدن جنین از طریق خون تأمین گردد. مصرف کم آهن در زمان بارداری منجر به آنمی می شود. آنمی در احساس خستگی مفرط و بالا رفتن ریسک ابتلا به عفونت های مختلف تأثیر گذار است. برای بالا رفتن جذب آهن در دوران بارداری توجه به تغذیه سالم صروری می باشد. برای این منظور به همراه وعده های غذایی از منابع غنی ویتامین C  مصرف کنید. برای مثال همراه با وعده صبحانه یک لیوان آب پرتقال و غلات غنی شده با آهن میل کنید.
منابع غذایی حاوی آهن: گوشت، ماکیان، ماهی، حبوبات، غلات غنی شده آهن دار

 

4- پروتئین: 
مقدار پروتئین بیشتری در زمان بارداری مورد نیاز بدن می باشد. اکثر زنان مشکلی در دریافت پروتئین کافی از طریق تغذیه و رژیم غذایی ندارند. متخصصان تغذیه از پروتئین به دلیل نقش اساسی آن در ساخت ارگان های مختلف جنین از جمله قلب و مغز به عنوان "ماده غذایی سازنده" یاد می کنند.
منابع غذایی حاوی پروتئین: گوشت، ماکیان، ماهی، حبوبات، تخم مرغ، دانه ها

 

غذاهای مفید در تغذیه دوران بارداری
 
تغذیه سالم در دوران بارداری

 

هدف از رژیم غذایی در این دوران مصرف مواد غذایی مفید و مقوی در تمام روزها و وعده های غذایی می باشد. متخصصان تغذیه تأکید بسیاری بر این گروه های مواد غذایی در زمان حاملگی دارند: میوه ها، سبزیجات، غذاهای پروتئینی، تمام غلات، دانه ها و لبنیات.
 
میوه و سبزیجات: زنان باردار در این دوران باید به صورت روزانه از مقدار کافی میوه و سبزیجات میل نمایند. این غذاهای رنگی میزان کمی کالری داشته و سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی هستند.
 
پروتئین: زنان باردار برای تأمین مواد کافی جهت رشد جنین باید روزانه از مواد غذایی سرشار از پروتئین تغذیه نمایند.
غلات و دانه ها: این گروه غذاها سرشار از انرژی بوده و فیبر، آهن و ویتامین B مورد نیاز بدن را فراهم می سازند. زنان باردار باید برای سالم ماندن خود و جنین روزانه از این مواد تغذیه نمایند.
 
لبنیات: خانم های باردار حتما باید به میزان کافی لبنیات به صورت روزانه میل نمایند. شیر، پنیر و ماست منبع غنی کلسیم، پروتئین و ویتامین D هستند که برای داشتن تغذیه سالم در این دوران باید در نظر گرفته شوند.
کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام