لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

تغذیه سالم در دوران شیردهی

....

تغذیه سالم در دوران شیردهی

تغذیه در دوران شیردهی بسیار اهمیت دارد زیرا، جنین در دوران بارداری بسیاری از ذخایر بدن مادر را مصرف می کند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند حتی اگر به دنبال کاهش وزن بعد از دوران بارداری هستید، خوردن غذاهای پر انرژی و مقوی را از یاد نبرید. زیرا بدن در این زمان برای تولید شیر و حفظ کیفیت آن از ذخایر بدن استفاده کرده که در صورت عدم تغذیه مناسب موجب ضعف  بیماری مادر می شود.

در دوران بعد از زایمان، افزایش قوای تازه مادران موجب سلامتی نوزاد نیز می شود. پس هیچ گاه، خوردن غذاهای مملو از مواد مغذی را از یاد نبرده و در برنامه غذایی خود بگنجانید.

ضرورت تغذیه کودک با شیر مادر:

پژوهش هایی که در طول 30 سال اخیر انجام شده، بیانگر اهمیت و ضرورت تغذیه نوزاد با شیر مادر می باشد. امروزه ثابت شده است که بهترین و كامل ترین غذا برای نوزاد تا 6 ماهگی فقط شیر مادر است. شیر مادر بسیار مغذی بوده و به خاطر داشتن بیش از 300 عامل ضد میکروبی در خود، از بروز بسیاری از بیماری ها در نوزاد جلوگیری می کند. خطر بروز اسهال، عفونت های تنفسی، عفونت ادراری و عفونت گوش میانی در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

از آنجایی که شیر مادر استریل است، کمتر باعث بروز حساسیت در نوزاد می شود. در ضمن، چون کلیه نیازهای غذایی نوزاد با این شیر تأمین می شود، نوزاد نه دچار چاقی نه لاغری بیش از حد می شود.  یك نكته جالب در مورد شیرمادر این كه، شیری كه كودك در دقایق اول می مكد، حاوی پروتئین بیشتر و چربی كمتر است و با ادامه شیر خوردن به مرور چربی شیر زیادتر می شود. این مساله باعث می شود كه كودك درزمان لازم احساس سیری كرده و مادر باید توجه داشته باشد كه نوزاد را زود از سینه جدا نكند تا كودك با چربی دقایق آخر شیردهی، وزن گیری بهتری داشته باشد.

مواد ضروری و مورد نیاز بدن در دوران شیردهی:

نیازی نیست که رژیم غذایی شما در دوران شیردهی، تفاوت چندانی با تغذیه‌تان در روزهای قبل از بارداری و زایمان داشته باشد. بسیار مهم است تا در این دوران، یک رژیم سلامت و کامل را انتخاب کرده و از رژیم های پر کالری یا افزایش تعداد وعده های غذایی و حجم آن جلوگیری کنید.

مادران در این روزها به دریافت ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلوکالری انرژی بیشتر از قبل نیاز دارند و نیازی به زیاده روی نمی باشد. اما حتما مواد زیر را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

* پروتئین:

در دوران شیردهی نیاز مادر به پروتئین فقط 15گرم اضافه می شود. ازاین رو كل پروتئین مورد نیاز حدود 65 تا70 گرم در روز است . این میزان پروتئین با مصرف 3 لیوان شیر در روز، 1عدد تخم مرغ و 180 تا 300 گرم  گوشت و حبوبات تامین می شود.

* املاح:

بهترین املاح كلسیم و آهن هستند که در صورت تشخیص کم خونی توسط پزشک، استفاده از دارو اهمیت زیادی دارد. برای تامین كلسیم گنجاندن 3-4 لیوان شیر کم چربی، سبزیجات (نعنا، جعفری، اسفناج، کرفس و کلم) و بادام در رژیم غذایی ضروری می باشد.

* ویتامین ها:

مادران شیرده در این دوران باید حتماً 5 تا 6 لیوان سبزیجات تازه بصورت سالاد، سبزی خوردن و یا پخته شده در رژیم غذایی خود بگنجانند. خوردن میوه در این دوران نیز نباید فراموش شود.

* چربی ها:

برای تأمین چربی های غیر اشباع در شیر مادر، بهتر است هفته ای یک بار از ماهی تازه و روغن زیتون استفاده کنید.

* آب:

مادر در روز به 6 تا 8 لیوان آب نیازدارد. همچنین نوشیدن مایعات دیگر مانند انواع آب‌میوه مخصوصا میوه‌هایی چون آب طالبی و آب هندوانه بسیار توصیه می شود. مایعات دیگری که می‌توانند به تامین آب بدن کمک کنند آبلیمو، دوغ و شربت به‌لیمو هستند. از سبزیجات پرآب مثل گوجه، خیار و کاهو که درصد بالایی آب دارند نیز می‌توان برای تامین آب بدن استفاده کرد.

 

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام