لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

خواص کمپوت گلابی سحر و مراحل تولید آن

....

گلابی از جمله میوه‌ های شیرین و خوشمزه ست که دارای ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی از جمله ویتامین C و فیبر است. گلابی برای کاهش وزن، سلامت قلب و مراقبت از پوست و مو کاربرد فراوان دارد. از تمام قسمت های گلابی مانند برگ های جوان ، پوست وساقه میوه آن استفاده طبی به عمل می آید.

خوردن یک گلابی متوسط ۱۲ درصد از نیاز روزانه به ویتامین C (ده درصد)، ویتامین K (شش درصد) و مقدار کمی از کلسیم، آهن، منیزیم، ریبوفلاوین، ویتامین B6 و فولات بدن را تأمین می‌کند.

 

خواص درمانی گلابی عبارتند از:

1- گلابی، سنگ و عفونت مجاری ادرار را دفع می کند.

2- آرام بخش و تب بر است.

3- تشنگی را برطرف می کند.

4- مقوی بدن است.

5- قند گلابی برای افراد دیابتی مضر نمی باشد.

6- برای دفع سموم بدن بسیار موثر است.

7- برای پائین آوردن فشار خون مفید است.

 

مراحل تولید کمپوت گلابی

 گلابی های با بافت سفت و مناسب دریافت می شوند. سپس گلابی ها به وسیله دستگاه پوست گیر با بخار پوست گیری می شوند. گلابی های پوست گیری شده، به وسیله دستگاه شست و شوی برسی، شست و شو می شوند تا پوست میوه کاملا از گوشت جدا گردد و پس از آن در وان آب حاوی درصد مشخص اسید ستریک ریخته می شوند تا از تغییر رنگ گلابی جلوگیری گردد. پس از آن که قاچ کردن و هسته گیری گلابی ها انجام شد، غیر فعال کردن آنزیم ها و خارج نمودن گاز، اکسیژن و هوای بین بافتی (بلنچ) توسط حرارت انجام می شود. پر کردن گلابی ها، توسط دستگاه پرکن دورانی صورت می گیرد.

شربت با بریکس نهایی و اسیدیته مشخص تهیه و واحد کنترل کیفیت این فاکتورها را کنترل می کند. شربت توسط دستگاه پر کن دورانی و با دمای ۹۰-۸۵ درجه سانتیگراد و نیز با فضای خالی و درصد آبکش معین داخل شیشه و قوطی پر می شود. در این مرحله، درب بندی با استفاده از دستگاه در بندی، انجام شده و سپس پاستوریزاسیون درون دستگاه پاستوریزاتور صورت می گیرد.

پس از انجام پاستوریزاسیون، خنک کردن تا دمای ۴۰ درجه سانتیگراد انجام می شود. محصولات به مدت ۱۵ روز در انبار قرنطینه نگهداری و در این فاصله آزمایشات میکروبی و شیمیایی انجام گرفته و در صورت تأیید بسته بندی می شوند. غلاف دور شیشه نشان دهنده پلمپ بودن درب می باشد. بر روی شیشه ها لیبل به وسیله دستگاه چسبانده می شود. روی درب محصول تاریخ تولید، انقضاء، سری ساخت و قیمت نشانه گذاری می شود. در نهایت شیشه و قوطی ها داخل صفحه کارتنی چیده شده و به وسیله پلاستیک دور تا دور آن گرفته می شود.

 

 موارد استفاده کمپوت گلابی

 کمپوت گلابی به عنوان یک دسر با فواید بسیار در همه فصول قابل استفاده است.