لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

دلایل نیاز حیاتی زنان به پروتئین

....

نقش پروتئین در سلامت بدن بسیار پر رنگ است. همه افراد با هر جنسیتی به پروتئین نیاز اساسی دارند. اما محققان بیان می کنند نیاز زنان به پروتئین حیاتی تر است. ما در این مقاله به بررسی دلایل این موضوع پرداخته ایم. همراه ما بمانید.

1- استحکام بافت استخوان

نتایج مطالعات اخیر، تأکید فراوانی به نقش پروتئین در بالا بردن توانایی بدن برای جذب کلسیم و رشد استخاون ها دارد. یکی از مشکلاتی که زنان با آن دست و پنجه نرم می کنند را می توان پوکی استخوان دانست. در واقع، زنان برای تقویت استخاون و بهبود سلامت نیاز اساسی به دریافت پروتئین  کافی دارند.

2- لاغری و تناسب اندام

یکی دیگر از نتایج مطالعات اخیر نشان دهنده نقش پروتئین در لاغری و تناسب اندام می باشد. به عبارتی نتایج نشان می دهند، مصرف پروتئین بیشتر و کربوهیدرات کم تر باعث کاهش چربی بدن، لاغری و کاهش وزن می شود.

کم کردن کربوهیدرات در رژیم غذایی و بالا بردن میزان پروتئین باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود. در واقع با این رژیم غذایی، بدن شروع به تأمین سوخت از سوزاندن پروتئین و چربی به جای کربوهیدرات می کند. در نتیجه این فعالیت، کالری بیشتری سوزانده شده و لاغری زودتر صورت می گیرد.

یکی دیگر از مواردی که در رژیم غذایی باید مورد توجه قرار دهید، استفاده از مواد پروتئینی در وعده های غذایی برای سیر نگه داشتن و غلبه بر گرسنگی کاذب می باشد. در واقع مواد کربوهیدراتی به خصوص در صبح، قند خون را کاهش داده و باعث گرسنگی بیش از حد می شود. به خاطر همین متخصصان تغذیه بر این باورند، برای سیر نگهداشتن بهتر است در طول روز از چربی و کربوهیدرات کمتری استفاده کنید.

3- تقویت پوست و مو

پوست بدن در طول روز دائم در معرض اشعه های مضر قرار گرفته و هر روز تعدادی از این سلول های پوستی آسیب می بینند. اما پروتئین روند ترمیم بافت های آسیب دیده را تسریع می کند. به همین دلیل برای داشتن پوستی سالم نیاز به مصرف مواد پروتئینی دارید.

 مو نیز علاوه بر اینکه در معرض نور خورشید قرار می گیرد دچار ضعف و آسیب می شود. اگر می خواهید موهایی بلند و پر پشت داشته باشید، بهتر است از مواد پروتئینی غافل نشوید. مصرف پروتئین به صورت روزانه اثرات شگفت انگیزی بر روی مو و پوست دارد.

4- جوانسازی و شادابی

اضافه کردن پروتئین بیشتر به رژیم غذایی و همچنین ورزش کردن، موجب افزایش توده عضلانی بدن می شود. به عبارتی، پروتئین سرعت روند از بین رفتن توده عضلانی را کاهش می دهد و به همین دلیل نشانه های پیری را به تعویق می اندازد.  

5- کاهش استرس

در جامعه امروزی و با بیشتر شدن دغدغه ها تقریبا همه افراد با استرس دست و پنجه نرم می کنند. نوع بروز استرس و میزان آن در هر فردی متفاوت است. استرس می تواند عملکرد سلول‌های سالم را از بین ببرد و باعث عدم تعادل هورمون‌ها شود؛ به همین دلیل پروتئین یک ماده مغذی خوب است. پروتئین می تواند بدن را در مقابل عواقب ناشی از استرس و حتی موقعیت‌های استرس‌زا از شما محافظت کند.