لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

راهکارهای ساده برای عرق نکردن در تابستان

....

در روزهای گرم سال تعریق بدن بیشتر می شود و در برخی اوقات نیز بسیار آزاردهنده می شود. بوی بد عرق و ردی که بر روی لباس می گذارد گاهی موجب از بین رفتن اعتماد به نفس می شود. پس چه خوب می شد اگر با راهکارهای راحت و طبیعی عرق کردن در فصل تابستان را کاهش دهیم. با ما همراه باشید زیرا در ادامه این راهکارها را آورده ایم:

درباره عرق چه می دانید؟

عرق کاملا بی بوست و توسط غدد زیر پوست به اسم “اکراین” و “آپوکراین” تولید می‌شود. بدن با عمل تعریق خود را خنک و همچنین پوست را مرطوب نگه می دارد. به همین دلیل، عرق یک واکنش دفاعی می باشد و برای سلامتی بدن بسیار مفید است. در عرق اسید لاکتیک، اوره و مقدار کمی مواد معدنی دیگر مانند سدیم، پتاسیم و… نیز وجود دارد. متخصصان بر این باورند که یک فرد بالغ می تواند در طول روز حتی تا 14 لیتر عرق کند. عوامل زیر در عرق کردن مؤثر هستند:

 

1- گرما

2- تحرک و فعالیت‌های فیزیکی

3- خوردن غذای داغ یا تند

4- عوامل احساسی و عاطفی مانند ترس و استرس

5- عوارض جانبی داروها

6- بیماری و تب

7- تغییرات هورمونی مانند یائسگی، بارداری، بلوغ و…

8- پوشیدن لباس از الیاف مصنوعی

9- داشتن اضافه وزن

10-  بیماری هایپرهیدوز: تقریبا 1% از جمعیت کل دنیا از هایپرهیدوز رنج می برند. هایپرهیدروز نوعی بیماری است که در آن فرد بیش از حد مورد نیاز بدن عرق کرده، به طوری که از زندگی عادی باز می‌ماند. در اثر این بیماری سیستم عصبی سمپاتیک بدن بیش از حد فعال می شود. هایپرهیدوز می‌تواند در هر زمان و بدون هیچ دلیل مشخصی بروز کرده و  بر تمامی بدن یا بر ناحیه‌ای خاص (دست، پا، صورت و…) تاثیر گذارد.

 

راهکارهای طبیعی کاهش عرق در تابستان:

1- کم کردن استرس

همانطور که پیش تر اشاره شد، استرس و تنش‌های بیش از حد روزانه تعریق را بیشتر می کند. در واقع، حفظ آرامش و کنترل استرس به کمتر شدن تعریق کمک می کند.

2- در روزهای گرم سال، لباس‌هایی با رنگ روشن و نخی بپوشید.

لباس‌هایی که دارای رنگ تیره با جذب بیشتر نور خورشید، باعث می‌شوند که دمای بدن بالاتر رود و تعریق بیشتری صورت بگیرد. همچنین لباس‌هایی که دارای الیاف طبیعی نیستند و مصنوعی‌اند عرق را به خود جذب نمی‌کنند و باعث ایجاد رطوبت و بوی بد می‌شود. کفش های چرم طبیعی یا صندل نیز باعث کاهش بوی نامطبوع پا می شوند.

3- حتما از اسپری ضد تعریق، مام و برچسب های ضد تعریق استفاده کنید.

برای کاهش عرق از دئودورانت استفاده نکنید. دئودورانت‌ها تنها از از بوی عرق جلوگیری می‌کنند نه ریزش عرق. به جای آن از مام و اسپری ضد تعریق استفاده کنید. در ضمن، برچسب‌هایی در بازار وجود دارد که یک سمت آن چسب داشته و به لباس می‌چسبد. این برچسب ها عرق را جذب کرده و در نتیجه لباس لک نمی شود. در ضمن از بوی بد آن نیز جلوگیری می کند.

4- اصلاح موهای زائد را از یاد نبرید.

اصلاح کردن مو (اپیلاسیون)، یکی از موثرترین روش های طبیعی برای غلبه بر عرق کردن بیش از حد است. همانطور که گفته شد، عرق کاملا بی بوست و عکس العمل طبیعی بدن برای کاهش دما و رساندن آن به دمای 37 درجه (دمای نرمال بدن) است. اما انباشته شدن عرق در پایه موهای زائد، موجب تغذیه سریع باکتری ها و بوی بد عرق می شود.

5- غذاهای کم‌ادویه بخورید.

نوع غذا و ادویه هایی که مصرف می کنید، بر روی میزان تعریق و بوی آن تأثیرگذارند. به طور مثال، سبزی هایی نظیر سیر و پیاز، ادویه جات و گاهی نان های سبوس دار در افزایش عرق نقش دارند. اما توجه داشته باشید این مواد را به دلیل فوائد بسیاری که بر روی بدن دارند، از برنامه غذایی خود حذف نکنید. تنها کافی است تا در تابستان و فصل های گرم سال میزان استفاده از این مواد را کاهش دهید.

6- در فصل های گرم سال، استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار را کاهش دهید.

نوشیدنی‌های کافئین دار مانند نوشابه، چایی و قهوه باعث می‌شود که بدن به میزان بیشتری عرق کند.

7- آب یخ ننوشید.

نوشیدن آب خنک باعث کاهش دمای بدن شما نمی‌شود. وقتی بدن خنکی آب را احساس می‌کند، عکس‌العمل نشان می‌دهد و سعی می‌کند خود را گرم کند و افزایش دمای بدن در این حالت، باعث تعریق بیشتر می‌شود. خوردن آب خنک معمولی به کاهش عرق در تابستان کمک بیشتری می‌کند.

8- مواد پروتئینی را متعادل مصرف کنید.

بعد از صرف غذا و زمان هضم آن دمای بدن افزایش می یابد. غذاهای پروتئینی نیز به بالا رفتن دمای بدن کمک می کنند به همین دلیل در فصل های گرم سال بهتر است در مصرف مواد پروتئینی زیاده روی نکنید.

9- وعده های شام را سبک میل کنید.

خوردن غذای زیاد و سنگین در شب موجب تعریق بیشتر در طول خواب می شود. مخصوصا اگر وعده شام را دیروقت میل کنید تا زمان خواب غذا هضم نشده و دستگاه گوارش در زمان خواب هضم غذا را انجام داده که موجب افزایش دمای بدن می شود.

10- از عصاره مریم‌گلی استفاده کنید.

مریم گلی که یک گیاه دارویی است، باعث کاهش تعریق می‌شوند. مصرف خوراکی یا موضعی آن به میزان زیادی موجب کاهش تعرق می شود. (برای مصرف خوراکی، 25 قطره از عصاره مریم گلی را داخل یک لیوان آب ریخته و بنوشید.)

 

 

 

 

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام