لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

راه های ساده برای تقویت حافظه

....

جالب است بدانید کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می تواند باعث فراموش کردن اتفاقات شود. برای همه ما در شرایطی که روزهای شلوغ و پر مشغله ای را پشت سر می گذاریم، فراموشکار شدن اتفاقی عادی به نظر می رسد. فراموشکاری در خیلی مواقع می تواند بسیار آزاردهنده باشد اما تحقیقات بسیاری نشان می دهند که با راه های ساده و گنجاندن برخی مواد در رژیم غذایی می توان حافظه را تقویت کرد.

 

1- انجام تمرینات مدیتیشن

مدیتیشن یکی از راه هایی است که به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک می کند. انجام تمرینات مدیتیشن علاوه بر تقویت حافظه به بالا بردن تمرکز، رفع استرس و نگرانی، کاهش درد و کاهش فشار خون نیز کمک می کند. نتایج تحقیقات نشان می دهد با بالا رفتن سن، تعداد بیشتری از سلول های خاکستری مغز آسیب دیده و از بین می روند. به همین دلیل با تمریناتی که به بالا رفتن تمرکز و تقویت حافظه کمک می کنند از آسیب بیش از اندازه این سلول ها جلوگیری کنید.

 

2- ویتامین D

ویتامین D یکی از ویتامین های مهم است که نقش های زیادی در سلامتی بدن ایفا می کند. تحقیقات نشان می دهد، کمبود ویتامین D در بدن می تواند به فراموشی و یا دیگر اختلالات ذهنی منجر شود.

 

3- حفظ وزن مناسب و تناسب اندام

یکی از تحقیقات جالبی که در زمینه زوال عقل و فراموشی انجام شده است، ارتباط بین زوال حافظه و اضافه وزن می باشد. در واقع، اضافه وزن می تواند باعث تغییراتی در ژن های مرتبط به حافظه شود. اضافه وزن همچنین، مقاومت بدن به انسولین و التهاب را افزایش داده که این دو همچنین بر روی حافظه تأثیر منفی خواهند داشت.

 

4- خواب و استراحت کافی

خواب و استراحت کافی در شب به خصوص، کمک بسیاری به انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت می کند. به عبارتی، گفته می شود خواب در طبقه بندی اطلاعات و خاطرات انسان نقشی مهم و اساسی دارد.

 

5- مصرف کمتر شکر

تحقیقات نشان می دهد، افرادی که در رژیم غذایی خود میزان بیشتری شکر مصرف می کنند به میزان بیشتری در معرض بیماری زوال عقل، کاهش حجم مغز و فراموشی قرار می گیرند. در اثر مصرف زیاد شکر، قسمت هایی از مغز که مسؤل ذخیره حافظه کوتاه مدت هستند دچار آسیب شده و از بین می روند. مصرف نوشیدنی هایی مانند نوشابه افراد را در طولانی مدت دچار فراموشی و کاهش حجم مغز می سازد.

 

6- مکمل روغن ماهی

روغن ماهی حاوی اسیدهای چربی است که برای سلامت بدن ضروری می باشند. این اسیدهای چرب (امگا 3، EPA و DHA) در کاهش ریسک ابتلا به انواع بیماری های قلبی، التهاب، اضطراب، نگرانی و بهبود سلامت روان و تقویت حافظه مؤثر هستند. مطالعات زیادی نشان داده‌است که مصرف ماهی و مکمل‌های ماهی به تقویت حافظه به خصوص در افراد مسن‌تر کمک می‌کند.

 

7- مکمل غذایی روی

برای حفظ سلامت مغز و پیشگیری از آلزایمر، باید میزان بیشتری روی مصرف کنید.

 

8- انواع ویتامین B

کمبود ویتامین B1، حافظه را دچار ضعف می کند. به همین دلیل بهتر است روزانه از موادی که حاوی این ویتامین هستند در رژیم غذایی خود استفاده کنید. موادی مانند جوانه گندم، لوبیا، انجیر، تخم مرغ، شیر، پنیر، ماست و ... حاوی مقادیر زیادی ویتامین ب 1 هستند. یکی دیگر از انواع ویتامین ب که در بهبود وضعیت حافظه اثر دارد، اسید فولیک یا ویتامین B9 می باشد. اگر کمبود اسید فولیک داشته باشید، احساس می‌کنید که غباری روی مغزتان نشسته و همیشه گیج و سردرگم خواهید بود.

 

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام