لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

سلامت روان مادر و کودک (قسمت اول)

....

تحقیق بر روی سلامت روان مادر به دلیل اهمیت و تأثیر سلامت مادر و کودک از جمله اولویت های سلامت جامعه در جوامع مختلف به شمار می آید. تحقیقات مختلف نشان می دهد بین 10 تا 20 درصد زنان مشکلات مختلف روحی روانی را در دوران بارداری و یا تا 1 سال پس از تولد نوزاد تجربه می کنند. نمونه هایی از این مشکلات و بیماری ها افسردگی پیش و پس از زایمان، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه می باشد.

 

سلامت روان چیست؟

سلامت روانی به سلامتی عاطفی فرد و توانایی آنها برای لذت بردن از زندگی اشاره دارد و چیزی فراتر از فقدان بیماری های روانی در فرد است. سلامت روان در فرد، موجب هدفمندی زندگی و بهتر شدن روابط بین فردی می شود.

 

بیماری روانی چیست؟

بیماری روانی در نقطه ی مقابل سلامت روان قرار دارد. بیماری روانی حالتی روحی و روانی بوده که در طول یک دوره زمانی فرد را از انجام کارها به صورت نرمال باز می دارد. این بیماری ها فرد را به لحاظ فکری، روحی و رفتاری دچار مشکل می سازند. هنگامی که اختلال در افکار، احساسات  و رفتار فرد در یک دوره زمانی ماندگار باشد، به عنوان یک اختلال روانی شناخته می شود. اکثر مردم در طول دوره های زمانی کوتاه با استرس مشکلات عاطفی مواجه شده اند که در فعالیت های روزمره آن ها اختلال ایجاد نمی کند و به همین دلیل به عنوان بیماری روحی و روانی محسوب نمی شود.

 

بیماری و اختلال روان مادر چیست؟

اختلال روانی مادر، گونه ای از اختلال بوده که در طول بارداری و یا سال اول بعد از زایمان اتفاق می افتد.

 

آیا پریشانی روانی همان بیماری روانی است؟

خیر. در واقع بیماری روانی نوعی وضعیت غیر طبیعی و قابل تشخیص می باشد.  در مقابل، در پریشانی روانی (یا اضطراب روانی) فرد طیف وسیعی از علائم ممکن را تجربه می کند که ناراحت کننده، گیج کننده و یا غیر عادی هستند. پریشانی روانی ممکن است پاسخ به یک وضعیت تهدید کننده باشد. بنابراین، فرد مبتلا به اختلال و پریشانی روانی معمولا از نقطه نظر پزشکی به عنوان یک بیمار در نظر گرفته نمی شود، زیرا ناراحتی  زیاد طولانی نخواهد شد و عملکرد روانی و روحی فرد تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد. با این حال ممکن است این حالت زمان زیادی ادامه پیدا کند و بر سلامت روح و فیزیک فرد تاثیر بگذارد و به یک بیماری روانی تبدیل شود.

به عنوان مثال:  یک مادر ممکن است در مورد اینکه کودکش در بیمارستان بستری شده است بسیار ناراحت شود، اما او لزوما بیماری روانی ندارد. با این حال، اگر این پریشانی به مدت طولانی ادامه پیدا کند، ممکن است به بیماری روحی و روانی تبدیل خواهد شود.

 

دلایل بروز بیماری های روانی چیست؟

این بیماری ها می تواند ناشی از عوامل شخصی و تأثیرات جامعه بر فرد باشند. تحقیقات همچنین نشان می دهند که عوامل جسمی نیز در به وجود آمدن این گونه بیماری ها موثر می باشند. از جمله این عوامل می توان به عفونت یا بیماری های مزمن، کم خونی حاد و کم کاری تیروئید اشاره کرد. بیماری ایدز نیز می تواند مغز را تحت تأثیر قرار داده و به بیماری های روانی بیانجامد. در شرایطی که یکی از این دلایل برای بروز بیماری های روانی وجود دارد، مدیریت و درمان هر دو نوع بیماری مهم به نظر می رسد. خانواده، دوستان، جامعه و نحوه زندگی فرد نیز بر سلامت روان تأثیر می گذارد.

 

چه نوعی از بیماری های روانی در دوران بارداری و بعد از آن معمول می باشند؟

افسردگی و نگرانی دو نوع اختلالی هستند که در این دوران به وجود می آیند. اگر خانم بارداری در این دوران دچار افسردگی شود، این حالت به احتمال زیاد بعد از زایمان هم وجود خواهد داشت. به این نوع افسردگی، افسردگی پس از زایمان گفته می شود.

 

آیا بیماری و اختلالات روانی در دوران بارداری، نوزاد و کودک را تحت تأثیر قرار می دهد؟

بیماری های روانی در زنان باردار با این موارد در ارتباط می باشد:

1-  رشد ضعیف جنین

2-  زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد

3-  تولد نوزادانی که در مقابل بیماری و عفونت آسیب پذیری بیشتری دارند.

کودکان این مادران به احتمال زیاد:

1- مشکلات اجتماعی دارند

2- در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند

3- احتمال ابتلا به این گونه بیماری های روانی را دارند.

 

 بیماری و اختلالات روانی در مادران چه تأثیری بر خانواده و جامعه خواهد داشت؟

بیماری های روانی در والدین، تآثیر منفی بر روی توسعه و رشد اجتماعی، روانی و جسمی کودکان خواهد داشت. این عوامل به نوبه خود تأثیر منفی بر روی پتانسیل و توانایی آموزشی و اقتصادی کودکان در جامعه خواهد داشت. بنابراین، رفع نیازهای بهداشت روان مادران، پیامدهای مثبتی را برای سلامتی زنان، فرزندان و خانواده های آنان، و نیز جوامع وسیع و جامعه آنها دارد.

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام