لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

سلامت روان مادر و کودک (قسمت دوم)

....

عوامل ریسکی مرتبط با سلامت روان مادران

عامل ریسک چیست؟

عامل های ریسک ان دسته از عوامل هستند که شانس ابتلا و دچار شدن فرد به بیماری های خاص را افزایش می دهند. به طور مثال سیگار، احتمال ابتلا به برخی سرطان ها از جمله سرطان ریه را افزایش می دهد. اگر چه لزوما تمام افراد مبتلا به سرطان ریه سیگار نمی باشند.

 

عوامل ریسکی مرتبط با سلامت روان مادران چه هستند؟

عوامل ریسکی که شانس ابتلا به بیماری های روانی مادر را افزایش می دهند عبارتند از:

1- فقر:

زنانی که در فقر زندگی می کنند، به میزان بیشتری با استرس از کار بیکار شدن، وضعیت بد خانه و امنیت غذایی پایین مواجه هستند. در این شرایط استرس زا، سلامتی روان مادر باردار به خطر افتاده و احتمال ابتلا به بیماری های روانی افزایش می باید.

2- تجاوز، خشونت و سو استفاده:

ریسک خشونت خانگی علیه زنان در زمان بارداری بالا می باشد. زنان بارداری که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، به میزان بیشتری با خطر افسردگی و اضطراب مواجه هستند.

3- بیماری هایی مانند ایدز:

زنان مبتلا به این بیماری نیاز به مراقبت های روانی ویژه دارند. بسیاری از زنان مبتلا به بیماری های این چنینی اولین بار در زمان بارداری متوجه بیمار بودن خود می شوند. فرایند مواجه شدن با این بیماری، پذیرفتن و مطلع کردن اطرافیان همراه با اضطراب و نگرانی فراوان خواهد بود. این موارد منجر به بروز افسردگی، احساس گناه و بیماری های روانی می شود.

4- سن پایین:

دختران نوجوان که با تجربه بارداری مواجه می شوند، بیش از زنان باردار مسن تر دچار افسردگی می شوند. همچنین، مادران نوجوانی که دچار افسردگی شده اند به احتمال بیشتری نسبت به سایر مادران احتمال بارداری تا دو سال بعد از زایمان اول را دارند.

5- پناهندگی:

پناهندگان به علت مشکلاتی که در کشور مبدأ وجود دارد از آن می گریزند. در میان این افراد، زنان پناهنده می توانند به میزان بیشتری از استرس را تجربه کنند. عواملی مانند تجاوز،استرس و از دست دادن خانواده و عزیزان می توانند عوامل ایجاد استرس و اضطراب در زنان باشند. این زنان به میزان زیادی اختلال پس از حادثه را تجربه خواهند کرد.

6- مصرف الکل و مواد مخدر:

مصرف الکل و مواد مخدر و همچنین بروز بیماری های روانی اغلب همزمان به وجود آمده یا یکی مسبب بروز دیگری خواهند شد. این عوامل تأثیرات ویرانگری بر روی سلامت مادر و کودک خواهد گذاشت.

7- همسر:

در صورتی که همسر فوت کرده یا ازدواج با مشکل روبرو باشد، در دوران بارداری تأثیر منفی بر سلامت روان مادر و کودک خواهد داشت.

8- عدم حمایت دوستان و خانواده:

زنان بارداری که در این دوران از حمایت جامعه برخوردار نیستند، به احتمال خیلی بیشتری دچار بیماری های روانی می شوند. داشتن خانواده و دوستان حمایتگر در این دوران به خصوص، تأثیر مثبتی بر روی سلامت روان کودک و مادر دارد.

9- بارداری ناخواسته:

زنانی که بارداری ناخواسته را تجربه می کنند، به میزان بیشتری نسبت به زنانی که بارداری برنامه ریزی شده را تجربه می کنند به میزان بیشتری در معرض ریسک بیماری های روانی قرار می گیرند.

10- سابقه قبلی ابتلا به بیماری های روانی:

زنانی که پیش از این دچار بیماری های روانی شده اند، در دوران بارداری به میزان بیشتری در معرض بروز این بیماری ها قرار دارند.

11- سقط جنین:

بارداری ناموفق قبلی (سقط جنین یا تولد نا موفق نوزاد)، یا از دست دادن نوزاد یا کودک، زنان را در معرض ریسک ابتلا به بیماری های روانی در دوران بارداری قرار می دهد.

12- بارداری سخت:

مشکل و سختی در دوران بارداری و زایمان قبلی و فعلی، می توانند موجب بروز برخی بیماری های روانی در مادر و به خطر افتادن سلامت روان مادر و کودک شوند.

13- تجربه زندگی مشکل در چند سال اخیر و پیش از بارداری:

اتفاقات مشکل در زندگی مادر (جابجایی و نقل مکان، از دست دادن شغل، مرگ اعضای خانواده و یا دوستان نزدیک، تصادف و زخمی شدن) بر روی سلامت روان مادر تأثیر گذار هستند. اگر هر یک از این سختی ها در سال پیش از بارداری یا در دوران بارداری به وجود آیند، خطر بروز بیماری های روانی در مادر و کودک نیز بیشتر خواهد شد.

 

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام