لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

علل گرسنگی کاذب و مهار آن

....

 

برای بیشتر مردم احساس گرسنگی بزرگترین مانع در برابر تغذیه سالم می باشد. آیا گرسنگی کاذب را می شناسید؟ آیا می دانید چگونه می توان از کنترل شدن توسط این احساس جلوگیری کرد؟

گرسنگی صحیح

در حالت طبیعی، احساس گرسنگی به دلیل نیاز فیزیولوژیکی بدن به دریافت  انرژی و مواد ضروری (کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین، مواد معدنی و ...) به وجود می آید. برای جلوگیری از احساس گرسنگی کاذب و عمل کردن بر اساس آن لازم است دو کار را انجام دهید: 1- احساس گرسنگی واقعی را در مورد بدن خود بشناسید. 2-  بدن خود را آموزش دهید تا پیام کاذب و نادرست را به مغز نفرستد. گرسنگی کاذب در 9 دسته اصلی قرار می گیرد که در ادامه به آن پرداخته شده است. با درک و سپس شناسایی علل گرسنگی کاذب، می توانید خود را آموزش دهید تا به طور طبیعی دچار احساس گرسنگی شوید. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد گرسنگی کاذب بدانید.

گرسنگی کاذب

1- قند خون پایین

سطح قند خون بدن تعیین کننده بسیاری از حالات فیزیکی (پر انرژی یا کم انرژی، ذهن باز یا خسته و کسل، گرسنه یا سیر) می باشد. کلید سلامت جسمی، ذهنی و داشتن وزن مطلوب در درک تمام عوامل دخیل در پایدار نگه داشتن قند خون است. گرسنگی ناشی از قند خون پایین معمولا با اشتیاق فراوان به خوردن شکر یا نشاسته به جای پروتئین یا چربی قابل تشخیص می باشد. این نوع گرسنگی معمولا به مدت 15 دقیقه پس از صرف غذا یا تفکر در مورد آن، کاهش می یابد.

2- سوزش معده

بسیاری از مردم درد و سوزش معده را با احساس گرسنگی واقعی اشتباه می گیرند. این نوع گرسنگی عموما زمانی احساس می شود که معده خالی بوده یا غذای درستی نخورده باشید. در شرایط نا مساعد (بیش از حد غذا خوردن، مصرف نوشیدنی های نا مناسب، مصرف مواد غذایی دیر هضم و نوشیدن مایعات در هنگام صرف وعده های غذایی) در ایجاد سوزش معده مؤثرند. در این شرایط، معده در زمان خالی ماندن دچار درد و سوزش می شود که برخی آن را همان احساس گرسنگی می دانند.

3- اعتیاد

برخی مواد برای بدن مسموم بوده یا اگرچه مسموم نیستند باعث واکنش آلرژیک می شوند. هنگام متابولیسم این مواد یا در زمان غیاب آن ها گرسنگی کاذب احساس می شود. به عنوان مثال، افرادی که حساسیت به گندم دارند احساس گرسنگی و کشش به غذاهایی که عمدتا از گندم هستند پیدا می کنند. مثال دیگر اعتیاد به نمک است که بسیاری از مردم دارند. هنگامی که نمک بیش از حد توسط بدن دفع می شود، اشتیاق و احساس گرسنگی به وجود آمده که نوعی گرسنگی کاذب به شمار می آید.

4- ناتوانی بدن در استفاده از ذخایر

هنگامی که مقدار کمی کالری جذب می شود، بدن از ذخایر خود استفاده کرده تا انرژی مورد نیاز را تأمین نماید. تمرینات ورزشی در آموزش دادن بدن و سوزاندن چربی های ذخیره شده در این شرایط و نهایتا پاک کردن بدن از سموم تأثیر به سزایی دارد.

5- حالات روحی مختلف

همانطور که گفته شد، حالات روحی و وضعیت ذهنی ما تحت تأثیر سطح قند خون قرار دارد. هنگامی که سطح قند خون پایین می آید، بی حالی و افسردگی خود را به نمایش گذاشته و زمانی که سطح قند خون بالا می رود احساس شادابی و سر زندگی به وجود می آید. محققان نوع غذایی که مصرف می کنیم را در ایجاد حالات روحی مختلف و همچنین میزان سیری و گرسنگی مؤثر می دانند.

6- نیاز به مواد مغذی ضروری، در بعضی اوقات با احساس گرسنگی کاذب همراه می شود.

مصرف غذاهایی که مواد مغذی کمی داشته و در عین حال پرکالری هستند، منجر به کمبود اسید های چرب ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی می شود. این حالت باعث ایجاد احساس گرسنگی کاذب شده و بدن نیاز به جذب مواد مغذی بیشتری را پیدا می کند.

7-  گاهی اوقات خستگی با نیاز به خوردن غذاهای بیشتر همراه می شود.

اغلب موارد، نیاز به استراحت به اشتباه با احساس گرسنگی یکسان در نظر گرفته می شود.

8- فکر کردن در مورد غذا و دیدن یا بوییدن غذا

متخصصان تغذیه معتقدند بوی غذا باعث تحریک اشتها می شود. اگر این قضیه را قبول ندارید، به زمانی فکر کنید که همراه دوستان در یک رستوران جمع شده اید. در ابتدا ممکن است احساس گرسنگی نکنید اما کمی بعد با بو و ظاهر خوشایند غذاها احساس گرسنگی خواهید کرد.

9- عادت به منظم بودن

زمانی که هر روز در ساعت های مشخصی عذا می خورید، بدن شما عادت می کند تا در این زمان ها چه در صورت غذا خوردن یا نخوردن شروع به عملیات هضم کند. به همین دلیل در صورتی که غذا میل نکنید احساس گرسنگی زیادی به وجود می آید. بنابراین در صورتی که گرسنه نیستید در ساعات همیشگی غذا نخورید.  

 

مهار گرسنگی کاذب

بهترین روش برای مهار احساس گرسنگی کاذب، روبرو شدن و تجربه آن می باشد. در حقیقت بهتر است تا آن را بشناسید و تفاوت آن را با گرسنگی واقعی بدانید. برای مثال دانستن این که احساس گرسنگی فعلی ناشی از درد و سوزش معده می باشد، شما را در مهار این حس و درمان سوزش معده یاری می کند. بهتر است فکر خوردن غذاهای غلط را از سر بیرون کنید. غذاهای سالم شما را در داشتن بدنی جوان و سالم و وزنی ایده آل یاری می کنند.