لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

مواد غذایی خون ساز

....

مواد غذایی خون ساز

هنگامی که سطح هموگلوبین در خون کاهش یافته یا فرد دچار کم خونی می شود، علائمی نظیر خستگی، ضعف، سختی تنفس، سر درد و غیره مشاهده می شود. در ادامه مواد غذایی خون ساز که موجب افزایش هموگلوبین می شوند، آورده شده است. برای جلوگیری از کاهش مقدار هموگلوبین در خون و اطمینان یافتن از فعالیت درست سلول های بدن، گنجاندن این مواد غذایی در رژیم غذایی روزانه ضروری به نظر می رسد.

متخصصان تغذیه مصرف مواد غذایی غنی از آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 را در حفظ و تولید هموگلوبین مؤثر می دانند. مواد غذایی خون سازی که باید حتما در رژیم غذایی فرد حضور داشته باشند عبارتند از: گوشت حیوانات، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لوبیا، عدس و سبزیجات و سبزیجات برگ سبز. غذاهای حاوی ویتامین C جذب آهن در بدن را افزایش می دهند. این ویتامین به مقدار زیادی در میوه ها و سبزیجات تازه مانند گواوا (زیتون محلی)، فلفل دلمه ای، انواع توت، پرتقال، نارنگی و جوانه های گیاهان یافت می شود.

1- مواد خوراکی غنی از ویتامین C

آهن برای جذب بهتر در بدن نیاز به واسطه دارد. ویتامین C  نقش مؤثری در این زمینه ایفا می کند. به همین جهت، بهتر است مقدار بیشتری پرتقال، لیمو، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی، گریپ فروت و توت میل نمایید.

2- مواد غذایی آهن دار را در صدر رژیم غذایی خود قرار دهید.

کمبود آهن یکی شایع ترین علل پایین بودن سطح هموگلوبین به شمار می رود. مردان بالغ (19 تا 50 سال) 8 میلی گرم و زنان بالغ (19 تا 50 سال) 18 میلی گرم آهن به صورت روزانه نیاز دارند. به همین دلیل گنجاندن مواد غذایی غنی از آهن مانند سبزیجات سبز برگ، جگر، تخم مرغ، اسفناج، جوانه های گیاهان، لوبیا، گوشت قرمز، ماهی، میوه های خشک و انواع دانه ها برای خون سازی بهتر در بدن ضروری می باشد.

3- فولیک اسید را از یاد نبرید.

اسید فولیک یک ویتامین B-complex بوده که برای ساخت گلبول های قرمز و خون سازی در بدن بسیار ضروری می باشد. کمبود اسید فولیک می تواند منجر به کاهش سطح هموگلوبین در خون شود. برای جلوگیری از کمبود این ویتامین در بدن، بهتر است از سبزیجات سبز برگ، جوانه ها، لوبیا، بادام زمینی، موز، کلم بروکلی، جگر و ... استفاده کنید.

4- انار

انار یکی دیگر از این غذاهای خون ساز می باشد. این میوه منبع غنی کلسیم، آهن، پروتئین، کربوهیدرات و فیبر به شمار می رود. با توجه به ارزش غذایی استثنایی انار، یکی از بهترین میوه ها برای افزایش هموگلوبین محسوب می شود.

5- خرما

این میوه خشک و شیرین بسیار انرژی بخش و مقوی می باشد. خرما منبع غنی آهن بوده که موجب افزایش هموگلوبین موجود در خون می شود. با این حال، پزشکان به افراد دیابتی توصیه می کنند از مصرف خرما به خاطر داشتن قند زیاداجتناب کنند.

6- چغندرقند

چغندرقند یکی از بهترین غذاهای خون ساز بوده و باعث افزایش سطح هموگلوبین می شود. چغندرقند علاوه بر آهن فراوان، منبع خووبی برای اسید فولیک، پتاسیم و فیبر به حساب می آید. هر روز مقداری آب چغندرقند بنوشید تا دچار کم خونی نشوید.

7- حبوبات

حبوبات از جمله عدس، بادام زمینی، نخود فرنگی و لوبیا می توانند موجب افزایش سطح هموگلوبین موجود درخون شوند. آهن و فولیک اسید موجود در این غذاها موجب خون سازی و بهبود وضع گلبول های قرمز خون می شود.

8- دانه کدو تنبل

دانه های موجود در کدو تنبل حاوی حدود 8 میلیگرم آهن و مقدار کافی کلسیم، منیزیم و منگنز هستند. از این دانه ها به عنوان آجیل، روی سالاد و یا داخل نوشیدنی ها استفاده کرده و هر روز مقدار کمی میل نمایید.

9- هندوانه

هندوانه به خاطر داشتن مقدار قابل توجهی آهن و ویتامین C، سطح هموگلوبین را در خون افزایش داده و موجب جذب بهتر و سریع تر آهن می شود.

 

                           

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام