لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

همه آنچه در مورد هویج و مربای آن باید بدانید.

....

تقریبا در تمام فصول سال هویج در بازار یافت می شود. ولی هویج هایی که در اواخر بهار و اوایل تابستان به فروش می رسند محصول انواع زودرس هستند و هویج هایی که در پاییز و زمستان به بازار عرضه می شوند از انواع هویج دیررس به عمل آمده اند. هویج پاییزه یا آخر فصل را بوسیله گاوآهن از زمین می کنند.

خواص دارویی هویج :

داروی مخصوص بیماری هایی است که مربوط به کمبود مواد غذایی بخصوص ویتامین ها هستند. مقدار زیادی ویتامین های A، B، C و D دارد و مخصوصا برای درمان مبتلایان به اگزما بسیار مناسب است. هویج پخته به صورت استعمال خارجی برای درد و خارش مصرف می شود. همچنین برای سوختگی ها و آکنه بسیار مفید است.

ریشه هویج غنی از ویتامین A بوده و منبع خوبی از فیبر غذایی نیز می باشد. هویج حاوی ترکیبات فيتو شیمیایی است که احتمالا از سرطان و بیماری های قلبی جلوگیری می نمایند. مصرف هویج به شکل خام یا پخته چشم را تقویت نموده و از شب کوری جلوگیری می نماید. ریشه له شده هویج به صورت ضماد درد ناشی از سوختگی را تسکین می دهد. جوشانده این ریشه نیز یک داروی مدر قوی بوده و با خاصیت ادرار آوری قوی باعث رفع بیماری هایی چون سنگ کلیه، نفخ و آب آوردن انساج بدن می گردد. طبع هویج گرم و تر است. هویج باز کننده ی گرفتگی ها و انسداد کبد است. ار آن جا که هویج ملین است، قبل از غذا دو عدد هویج آب پز میل شود. هویج مقوی معده است بهتر است همراه برنج هویج هم پخته شود به شرط آن که برنج صافی نباشد. هویج به هضم غذا کمک می کند. کسانی که به بیماری گوارشی مبتلا هستند از هویج خام کمتر استفاده کنند.

هویج برای چه بیماری هایی مضر است:

مصرف زیاد هر ماده غذایی بیش از حد مضر است. هویج حاوی بتاکاروتن است که به ویتامین A تبدیل می شود و ویتامین A محلول در چربی است و در بدن ذخیره می شود و میزان زیاد آن مسمومیت ایجاد می کند.

خواص مربای هویج:

1- مربای هویج و مربای زردک یا هویج ایرانی برای رفع ناباروری مردان و زنان بسیار موثر است.

2-  مصرف مربای هویج برای تصفیه و باز کردن صدا و پاکسازی ریه مفید است.

3- مصرف مربای هویج مانع ریزش نزله (ترشحات پشت حلق) و سرفه می شود.

4- مصرف این مربای خوشمزه، ضعف معده و کبد را برطرف می کند و برای رفع سوء هاضمه مفید است.

5- مربای جزر یا هویج ایرانی افزاینده قوای جنسی و مقوی رحم و سیستم گوارش است

6- مصرف مربای هویج در بدن تولید خلط صالح کرده و معده را تقویت می کند.

 

پاسخ سوالاتی که ذهن مصرف کننده را درگیر می کند!

1- آیا به مرباهای صنعتی، افزودنی یا نگهدارنده خاصی هم اضافه می کنند؟

معمولا نه. یعنی وقتی ما شکر را به میوه ها اضافه می کنیم و غلظت شربت مربا را بالا می بریم، دیگر هیچ میکروارگانیسمی (حتی کپک ها و مخمرها) نمی تواند در آن رشد کند. بنابراین احتیاجی به افزودن نگهدارنده به مرباها نیست و بدون مواد افزودنی هم می توان آنها را به مدت طولانی داخل یخچال نگه داشت.

2- تفاوت مربا و مارمالاد در چیست؟

معمولا در فرآیند تولید مربا، تکه های میوه قابل دیدن را داخل شهدی شیرین دیده می شود. حالا اگر طی فرآیند تولید، میوه ها پخته، همزده، با آب و شکر مخلوط شده و به شکل خمیر درآورده شوند، به جای مربا، مارمالاد تولید می شود. به عبارت ساده تر، مارمالاد به مربای خمیری شکلی گفته می شود که به هیچ عنوان تکه های میوه در آن وجود ندارد. اما اصل و اساس تولید مارمالاد هم میوه ها هستند.

3-  چرا رنگ مرباهای صنعتی با مرباهای خانگی تفاوت دارد؟

 برخی از مرباهای صنعتی از مریاهای خانگی روشن تر و برخی هم تیره تر هستند. مثلا مربای هویج صنعتی به مراتب روشن تر از مربای هویج خانگی است. اما گاهی مربای توت فرنگی یا آلبالوی صنعتی از نوع خانگی اش تیره تر است. رنگ مربا به نوع میوه ای که در تهیه آن استفاده شده است، بستگی دارد. از طرف دیگر، مقدار و زمان حرارت دادن مرباها هم در تیره یا روشن تر شدن آنها موثر است. یعنی هر چقدر میوه و شکر را با حرارت بالاتر و در زمان بیشتری بجوشانیم به طور حتم مربا هم رنگ تیره تری پیدا خواهد کرد.

4- اگر کمبود وزن نداشته باشیم، می توانیم مربا بخوریم؟

فردی که وزن طبیعی دارد و می خواهد وزن خود را کنترل کند و در عین حال می خواهد مطمئن شود که تمام گروه های غذایی هم در رژیم روزانه اش قرار دارد و بدنش ویتامین ها و املاح را به اندازه دریافت می کند، بهتر است در وعده ها و میان وعده های غذایی خود از خوراکی هایی استفاده کند که نوترین دنسیتی بالاتری دارند. یعنی مواد مغذی آنها از میزان کالری شان بیشتر باشد. در واقع، خوردن خوراکی هایی مانند مربا به چنین افرادی پیشنهاد نمی شود.

5- آیا ارزش تغذیه ای مرباها با هم متفاوت است؟

 به طور کلی به نظر نمی رسد که ارزش تغذیه ای مرباها تفاوت چندانی با هم داشته باشد. اما به هر حال اگر داخل مربا از تکه های میوه استفاده شده باشد، آن مربا ارزش تغذیه ای به نسبت بالاتری  برخوردار است. کالری و شکر بالای مربا، مهم ترین ویژگی آن است و مقایسه ارزش تغذیه ای مرباهای مختلف از اهمیت چندان بالایی برخوردار نیست.

6- چرا در برخی مرباها تکه های میوه کمتر است؟

برخی از دستگاه های خرد کننده میوه، محصول را به شدت خرد یا ریز می کنند و دستگاه های دیگری هم وجود دارند که میوه را در تکه های درشت تر برش می زنند. به همین دلیل، برخی مرباها تکه های کم یا زیاد میوه دارند.

7- بزرگ ترین مشکلاتی که تولید کنندگان مربا در کشور با آن مواجه اند چیست؟

 شکر و میوه، پرمصرف ترین مواد برای تولید مربا هستند که قیمت ثابتی ندارند در نتیجه هزینه ای که تولید کننده برای تولید مربا در نظر می گیرد، دستخوش نوسانات می شود و این تغییر قیمت می تواند روی قیمت تمام شده محصول اثر بگذارد. مشکل دیگر، به صنعت بسته بندی مربا مربوط است.

8- مرباهای امروزی را چگونه شیرین می کنند؟

 در حال حاضر، شیرین کننده مرباها انواع گوناگونی دارند. عمده ترین شیرین کننده در تولید مربای کارخانه ای، ساکاروز یا قند معمولی است. فراموش نکنید که هیچ اسانسی نباید به مریا زده شود. در تمام کشورها کمیته ای در این زمینه مشغول فعالیت است و هنگام تولید مربا آن را آزمایش می کنند و مواد افزودنی مجاز آن مورد بررسی و نظارت قرار می گیرد. در کشور ما نیز شرایط به همین ترتیب است. بنابراین مصرف مرباهایی که با تاییدیه وزارت بهداشت و درمان وارد بازار می شوند، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام