لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

هویج بنفش و خواص شگفت انگیز آن

....

یک تصور اشتباه این است که هویج تنها به رنگ نارنجی پرورش داده می شود. جالب است بدانید، هویج که یکی از سبزیجات خوشمزه می باشد، در رنگ های مختلف از جمله سفید، نارنجی، زرد، بنفش و سیاه دیده می شود. یکی از انواع هویج رنگی، همان هویج بنفش است که امروزه در اروپا و آسیا به میزان بیشتری مصرف می شود. گفته می شود، این نوع هویج از 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح در طبیعت وجو داشته است. در واقع، یکی از دلایل تغییر رنگ هویج مربوط به نوع خاک و ترکیبات موجود در آن می باشد.

در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد هویج بنفش و خواص آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

ارزش غذایی هویج بنفش

اگر چه، انواع هویج سرشار از انواع مواد مغذی هستند، هویج بنفش علاوه بر مواد مغذی مختلف، حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان به نام آنتوسیانین بوده که به دلیل خواص ضد التهابی قوی، به سلامت قلب کمک می کند و در لاغری و کاهش خطر ابتلا به سرطان مؤثر می باشد. هویج ها به طور کل منبع غنی مواد مغذی مانند فیبر، پتاسیم، ویتامین C، منگنز، ویتامین A و انواهی از ویتامین B می باشند. آن چه باعث شده هویج در بسیاری از سالادها استفاده شود و به عنوان ماده رژیمی شناخته شود، کالری پایین آن می باشد. به عبارتی هر یک پیمانه (128 گرم) هویج خام فقط 52 کالری دارد.

 

خاصیت های هویج بنفش بر سلامتی بدن

1- هویج بنفش حاوی انواع آنتی اکسیدان است.

متخصصان تغذیه بر این باورند، رژیم های غذایی حاوی موادی غنی از آنتوسیانین ها مانند هویج بنفش بدن را در برابر بسیاری از  بیماری، مخصوصا بیماری های التهابی محافظت کنند.

2- هویج بنفش ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

علاوه بر آنتوسیانین ها که پیش تر ذکر شد، در هویج بنفش سایر آنتی اکسیدان های پلی فنولی مانند اسید کلرژن و اسید کافئیک نیز یافت می شود. در حقیقت، در هویج بنفش به طور متوسط ​​نه برابر سایر هویج ها آنتی اکسیدان پلی فنول یافت می شود. پلی فنل ها باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، کاهش قدرت ذهنی و برخی انواع سرطان (سرطان پستان، کبد، پوست و خون) می شوند. گفتنی است، ژیم های غذایی گیاهی به طور کلی با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند.

3- این سبزی در کاهش وزن نیز مؤثر است.

نتایج تحقیقات ادامه می دهد، گنجاندن سبزیجات در رژیم غذایی و استفاده روزمره از آن ها موجب کاهش وزن می شود. در واقع، رژیم هایی که مواد بر کالری را حذف کرده و بیشتر سبزیجات در آن گنجانده شده است، رژیم های سالمی بوده و برای کاهش وزن مؤثر می باشند. دلیل این است که، سبزیجات کم کالری بوده اما در عین حال سرشار از انواع مواد مغذی هستند. به همین دلیل علاوه بر تأمین مواد مغذی بدن، موجب لاغری نیز می شوند.

همانطور که گفته شد، مصرف هویج بنفش ممکن است باعث بهبود سلامت قلب، کاهش وزن، کاهش التهاب و خطر ابتلا به سرطان های خاص شود. این ماده غذایی رنگی نه تنها خواص زیادی دارد، بلکه رنگ و طعم بی نظیری به غذاها می دهد. گفتنی است، شرکت صنایع غذایی سحر در راستای تولید محصولات سلامت محور، به تازگی ترشی مخلوطی را به بازار عرضه کرده که به دلیل استفاده از این نوع هویج، بنفش رنگ می باشد.

.

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام