لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

7 خاصیت عنصر روی بر سلامتی بدن

....

روی یا همان زینک یکی از 15 عنصر معدنی می باشد که بدن ما به آن نیاز اساسی دارد. تحقیقات نشان داده این عنصردر عضلات، استخوان ها، کبد، پانکراس، غده پروستات، کلیه ها، پوست، مو و ناخن وجود داشته و نقشی اساسی در حیات بدن ایفا می کند. دانشمندان عقیده دارند، 50 درصد کم خونی شاید در جامعه بر اثر کمبود هر دو عنصر روی و آهن اتفاق می افتد. همچنین، باید اشاره کرد که روی، فعالیت حدود 100 آنزیم در بدن را تحریک کرده و موجب بهتر شدن عملکرد ارگان های مختلف بدن می شود.

در ادامه خواص این عنصر کمیاب ضروری را آورده ایم. با ما همراه باشید:

1- بهبود ناهنجاری های روده

پزشکان معتقدند، این فلز برای بیماران گوارشی (ریفلاکس اسید معده یا سندرم روده تحریک پذیر) بسیار مفید می باشد. این روزها در اثر رژیم غذایی غلط و همچنین مصرف خودسرانه و بیش از حد آنتی بیوتیک ها، رشد بیش از حد باکتری های غیر مفید در روده زیاد شده است. این موضوع می تواند موجب کاهش ترشح اسید هیدروکلریک شود. از انجایی که این اسید برای هضم مواد غذایی ضروری است در اثر کاهش ترشح آن بدن با مشکل مواجه خواهد شد. محققان دریافته‌اند که بیماران مبتلا به مشکلات گوارشی ​​با مصرف ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم روی در روز، می‌توانند به ترشح این اسید کمک کنند.

2- درمان و پیشگیری از ابتلا به اسهال

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، اسهال سالانه جان  بیش از 1.6 میلیون کودک زیر 5 سال را می گیرد. تحقیقاتی که طی سال های اخیر انجام شده، مصرف قرص روی به درمان اسهال و پیشگیری از ابتلا به آن کمک بسیاری می کند.

3- تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از تأثیرات مهم عنصر روی بر بهبود سیستم ایمنی بدن است. دانشمندان بر این باورند که کمبود این عنصر در بدن موجب ضعف نوتروفیل ها و ماکروفاژها شده و سیستم ایمنی دچار ضعف می شود. همچنین گفته می شود، افرادی که دچار کمبود روی هستند، بیشتر در معرض انواع حساسیت ها قرار دارند.

4- تقویت باروری و حفظ سلامت در دوران بارداری

تحقیقات در زمینه باروری نشان داده اند، رابطه مستقیمی بین میزان روی داخل نطفه و تعداد اسپرم مردان وجود دارد. در واقع، مردانی که تعداد کمتری اسپرم دارند، روی کمتری هم در نطفه شان یافت می شود. از طرفی، روی موجب افزایش سطح تستسترون و در نهایت تحریک اسپرم می شود.

همانطور که اشاره شد، از آنجایی که روی در تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر است، از عفونت های دوران بارداری که منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس می شوند نیز جلوگیری می کند.

5- درمان سرماخوردگی

مصرف روی در دوران سرماخوردگی، دوره درمان را تا 40 درصد کاهش می دهد.

6- درمان زخم

روی نقش بسیار مهمی در حفظ و نگهداری ساختار و بافت پوست بازی می‌کند. بیمارانی که از زخم‌های مزمن رنج می‌برند اغلب کمبود روی دارند. این افراد باید با افزایش روی در بدن درمان شوند.

7- کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مرتبط با افزایش سن

تحقیقات نشان می دهد، مصرف روی و بهبود وضعیت آن در بدن، خطر ابتلا به بیماری های التهابی را کاهش می دهد.

 

به یاد داشته باشید:

مقدار مصرف مجاز روی برای زنان ۸ میلی گرم در روز و برای آقایان ۱۱ میلی گرم در روز است. مقدار مصرف مجاز روی برای کودکان یک الی هشت ساله، ۳ الی ۵ میلی گرم است مردان ۹ الی ۱۳ ساله ، ۸ میلی گرم روی در روز نیاز دارند. بعد از سن ۱۴ سالگی ، این مقدار به ۱۱ میلی گرم افزایش پیدا می‌کند. برای زنان نیز این مقدار ۸ میلی گرم در روز است اما در سن ۱۴ الی ۱۸ سالگی این مقدار تا ۹ میلی گرم افزایش پیدا خواهد کرد. زنان باردار و شیرده؛ باید بسته به سنشان روزانه ۱۱ الی ۱۳ میلی گرم روی مصرف کنند.

 

کارخانه همدان: شهرک صنعتی بوعلی، بلوار یکم، خیابان سیزدهم، شماره 38 | دفتر تهران: خیابان ولیعصر، خیابان فیاضی (فرشته)، شماره 87، طبقه دوم غربی
: 22669236 (21)+98 | 4383277 (813)+98 | : info@saharfood.com
دانلود کاتالوگ محصولات
دانلود فرم استخدام