لطفا گوشی را در حالت عمودی به دست بگیرید

8 علامت کمبود ویتامین دی

....

 ویتامین دی یکی از مهم ترین ویتامین ها به شمار می آید که تاثیر زیادی بر روی بسیاری از فرایندها و اندام های داخلی بدن دارد. بر خلاف سایر ویتامین ها، ویتامین دی به مانند هورمون عمل کرده و تمام سلول های بدن گیرنده آن را دارند. هنگامی که پوست بدن در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد، شروع به ساخت ویتامین دی از کلسترول می کند. این ویتامین همچنین در ماهی های پر چرب و محصولات لبنی غنی شده یافت می شود اما بدن به مقدار بیشتری نیاز دارد که تنها از راه رژیم غذایی تامین نمی شود. کمبود ویتامین دی مساله ای رایج می باشد. تخمین زده می شود که در دنیا حدود 1 میلیارد نفر از کمبود آن رنج می برند.

در ادامه 7 فاکتور مهم در کمبود این ویتامین آورده شده است:

- افراد تیره پوست

- مسن بودن

- چاقی یا لاغری بیش از اندازه

- عدم تغذیه کافی از ماهی و لبنیات

- محل زندگی دور از خط استوا (افرادی که نزدیک خط استوا زندگی می کنند در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند که به همین دلیل میزان کافی ویتامین دی توسط پوست ساخته می شود.)

- استفاده دائم از کرم ضدآفتاب در بیرون از خانه

- قرار گرفتن در محیط های بسته به صورت مداوم (مثل کار در معادن و ...)

بیشتر افراد تا پیش از به وجود آمدن علایم بیماری متوجه کمبود ویتامین دی نمی شوند. زیرا علایم تشخیصی آن به راحتی قابل مشاهده نبوده و یا ممکن است با علایم سایر بیماری ها اشتباه گرفته شوند. در اینجا به 8 علامت کمبود ویتامین دی اشاره شده است:

1- اغلب اوقات بیمار هستید.

یکی از وظایف مهم این ویتامین، ایمن کردن بدن در مقابل انواع بیماری ها و بالا بردن توانایی آن در از بین بردن انواع ویروس و باکتری ها می باشد. در واقع این ویتامین به طور مستقیم با سلول های مسئول در مبارزه با علایم بیماری زا همکاری دارد. اگر اغلب دچار سرماخوردگی و آنفلوانزا می شوید، حتما کمبود ویتامین دی را در نظر بگیرید.

2- خستگی و کمبود انرژی دایمی

احساس خستگی می تواند ناشی از عوال زیادی باشد و کمبود ویتامین دی نیز یکی از آن ها به شمار می آید. تحقیقات نشان می دهند، کمبود این ویتامین در خون می تواند موجب خستگی مفرط شده که اثرات منفی بر روی بدن و کیفیت فعالیت های روزانه می گذارد.

3- استخوان درد

ویتامین دی از راه های زیادی در سلامت استخوان نقش دارد. این ویتامین موجب بهبود جذب کلسیم می شود. استخوان درد و کمر درد شدید گاهی اوقات از جمله علایم کمبود این ویتامین به شمار می آید.

4- افسردگی

احساس افسردگی نیز می تواند از جمله علایم این کمبود باشد. نتایج تحقیقات بسیاری نشان داده اند که پایین بودن سطح ویتامین دی در خون با بروز افسردگی رابطه دارد.

5- بهبود زخم

بهبود کند جای زخم و عمل جراحی می تواند ناشی از کمبود ویتامنی دی در خون باشد. نقش این ویتامین در بالا بردن ایمنی بدن در مقابل آلودگی های محیطی نیز حائز اهمیت است.

6- پوکی استخوان

ویتامین دی نقش بسیار حیاتی در جذب کلسیم و تولید استخوان دارد. چگالی پایین استخوان به معنی از بین رفتن کلسیم و سایر مواد معدنی است. این عامل در بزرگسالان، به ویژه زنان موجب بالا رفتن ریسک شکستگی استخوان می شود.

7- ریزش مو

ریزش مو اغلب ناشی از استرس شناخته می شود. اما زمانی که ریزش مو شدید باشد، بیماری و یا کمبود مواد مغذی در بدن بسیار محتمل است. تحقیقات نشان داده اند ریزش مو در خانم ها به میزان زیادی وابسته به ویتامین دی می باشد.

8- دردهای عضلانی

شواهد بسیاری مبنی بررابطه میزان ویتامین دی و بروزدردهای عضلانی در کودکان وجود دارد.